Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на болните од ковид

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓорѓиевска, ќе биде во избирачки одбор за гласање на лица болни од КОВИД-19 и граѓани кои се во самоизолација, објави СДК.

Ѓорѓиевска, редовен професор на Стоматолошкиот факултет и раководител на Катедрата за детска и превентивна стоматологија, е избрана по случаен избор како медицинско лице, кое треба да биде дел од избирачките одбори.

На овие предвремени парламентарни избори поради пандемијата на КОВИД-19, болните ќе гласаат два дена, така што во понеделник ќе се спроведе гласање за лица позитивни на коронавирус и оние кои се во изолација, додека во вторник ќе гласаат болни и изнемоштени лица.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here