9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Додека Македонија гласа, денес има 198 нови случаи на Ковид 19 и...

Додека Македонија гласа, денес има 198 нови случаи на Ковид 19 и четворица починати.

Translate (Eng):[gtranslate]

Досега во земјата се направени вкупно 80774 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8530, бројката на оздравени пациенти е 4565, на починати е 393, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3572.

Во последните 24 часа се направени 1382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје 83, Куманово 12, Дебар 1, Штип 21, Прилеп 2, Тетово 9, Струга 3, Велес 2, Битола 11, Охрид 3, Гостивар 10, Радовиш 7, Кочани 1, Пробиштип 2, Демир Хисар 3, Свети Николе 27, Кичево 1.

РЕКЛАМА

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Прилеп и еден од Тетово.