16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас,...

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас, односно 45,77 %

Translate (Eng):[gtranslate]

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас односно одѕивот е 45,77 проценти, објави Државната изборна комисија.

Обработени се податоци од 3.463 гласачки места.

Најголема излезност има во Четвртата изборна единица – 53,24 проценти, а најмала и понатаму останува Шестата изборна единица со 35,49 проценти.

РЕКЛАМА

Во Втората изборна единица излезноста е 43,04 проценти, во Третата 51,52 и во Петтата 44,89 проценти.

За првпат годинава поради пандемијата гласањето е продолжено за два часа од вообичаеното, односно ќе се гласа до 21 часот.

- Реклами -