22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Од изборната комисија велат дека нема Бугарски воз, се работело за недоразбирање...

Од изборната комисија велат дека нема Бугарски воз, се работело за недоразбирање кога битолчанка си донела ливче од дома и го ставила во кутијата.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателката на битолската Општинска изборна комисија Весна Томовска вели дека на избирачко место 102 во ОУ „Елпида Караманди“ во Битола поништено е едно гласачко ливче, зашто жената која гласала во гласачката кутија ставила обично ливче кое го донела од дома, а гласачкото го оставила зад параванот. Избирачкиот одбор го евидентираше ова, се поништи гласачкото ливче, се заведе во записникот и увид изврши полицијата, по што гласањето продолжи без проблеми; – Избирачки кутии во Битола.

Во Битола нема гласање наречено бугарски воз, децидни се од Општинската изборна комисија (ОИК) по веста што беше објавена на некои медиуми за ваква нерегуларност на едно од избирачките места во градот.

Претседателката на ОИК Весна Томовска вели дека на избирачко место 102 во ОУ „Елпида Караманди“ во Битола поништено е едно гласачко ливче, зашто жената која гласала во гласачката кутија ставила обично ливче кое го донела од дома, а гласачкото го оставила зад параванот. Избирачкиот одбор го евидентираше ова, се поништи гласачкото ливче, се заведе во записникот и увид изврши полицијата. По ова, гласањето на ова избирачко место продолжи без проблеми.

РЕКЛАМА

Ваков случај не е пријавен ни во СВР Битола.

Ж. ЗДРАВКОВСКА СДК.МК)

- Реклами -