16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го победи СДСМ и има најголеми кребилитет за формирање на...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го победи СДСМ и има најголеми кребилитет за формирање на Влада, нема да коалицирам со Заев

Translate (Eng):[gtranslate]

Ден после изборите, Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се обрати на јавноста. Тој рече дека неговата партија го има најголемиот кребилитет да формира влада.

„Кога ќе се исклучи БЕСА, ние имаме повеќе гласови од СДСМ на овие избори. Имаме кребилитет да формираме влада“, рече Мицкоски.

На новинарско прашање кои услови ќе ги прифати да формира Влада, одговори:

РЕКЛАМА

„Не прифаќаме никакви услови“, рече Мицкоски кој дополни дека нема да коалицира со Заев.

„Јас со криминалци нема да коалицирам“, одговори лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој дополни дека е можна постизборна коалиција.

 

- Реклами -