8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветСтогодишниот Мур прогласен за Витез, од кралицата Елизабета.

Стогодишниот Мур прогласен за Витез, од кралицата Елизабета.

Стогодишниот британски воен ветеран Том Мур, кој стана национален херој откако собра повеќе од 32 милиони фунти за здравствени услуги, денес беше официјално прогласен за витез. Кралицата Елизабета разговараше со сер Мур и неговото семејство откако таа официјално го прогласи за витез на церемонијата што се одржа во Виндзор.

Мур, кој беше унапреден во почесен полковник на неговиот 100-ти роденден, доби титула „капетан сер Томас Мур“ во согласност со протоколот на британското Министерство за одбрана.

Титулата на витез претходно беше одобрена од кралицата Елизабета Втора.

Во почетокот на април, Мур започна со собирање средства за добротворни организации кои ѝ помагаат на Националната здравствена служба во борбата против Ковида-19, така што шетал низ неговата градина. Тоа беше еден вид предизвик. Тој планираше да собере 1.000 фунти до неговиот 100-ти роденден, но успеа да собере повеќе од 32 милиони фунти, поставувајќи Гинисов рекорд за најголема сума од поединец собрана од прошетка.

Британскиот премиер Борис Џонсон го нарече Мур „национално богатство“, велејќи дека тој е „како светилник во маглата на пандемијата на коронавирус“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...