16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија ДО 1 НОЕМВРИ ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ УМРАТ НАД 1.600 ОД КОВИД-19, ОСВЕН...

ДО 1 НОЕМВРИ ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ УМРАТ НАД 1.600 ОД КОВИД-19, ОСВЕН АКО СИТЕ НЕ НОСАТ МАСКИ, ПРЕДВИДУВА АМЕРИКАНСКИ ИНСТИТУТ 

Translate (Eng):[gtranslate]

До 1 ноември во Македонија ќе починат 1.629 луѓе од КОВИД-19 ако продолжи олеснувањето на мерките за заштита сè додека дневната бројка на мртви не достигне 8 на 1.000.000 жители, кога повторно би се вовеле построги мерки, според проекцијата на американскиот Институт за здравствени мерења и проценки при Универзитетот Вашингтон од Сиетл објави Сакам да Кажам

Покрај ова, институтот од Сиетл предвидува уште две сценарија.

Најлошото сценарио е ако продолжи олеснувањето на мерките и никогаш не бидат вратени, и во тој случај проекцијата е 1.805 мртви до 1 ноември. Според најповолното сценарио, ако 95 отсто од граѓаните носат маски на јавни места, бројот на починати до 1 ноември би изнесувал 752.

РЕКЛАМА

Целиот текст прочитајте го тука

 

- Реклами -