6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСостојбата во струшката болница од ден во ден сѐ покомплицирана. Секојдневно расте...

Состојбата во струшката болница од ден во ден сѐ покомплицирана. Секојдневно расте бројот на болни од коронавирус !!

Состојбата во струшката болница од ден во ден сѐ покомплицирана. Секојдневно расте бројот на болни од коронавирус, а интерното одделение е полно до последен кревет. Болни и суспектни се сместуваат и во дневната болница.

Директорот вели, со охридската болница ја прекинале целосно соработката, бидејќи не им ги примале пациентите, па сега потешките случаи ги препраќаат директно во Скопје.

„Ќе ни биде тешко како и што ни било досега, бидејќи сите тие пациенти докажани позитивни се третирани во Интерно одделеие или Општа болница. И мислам дека и понатаму ќе продолжиме така. Да се молиме да немаме некој поголем број, ама се надеваме ќе најдеме решение“, вели Мухамед Хасани директор на струшката болница.

За стружани надеж е поставување на монтажна болница, што е предвидено да се случи во септември, но проблем ќе биде персоналот, бидејќи во Струга нема инфектолози, ниту епидемиолози.

Особено загрижува тоа што секојдневно расте бројот на нови случаи со корона во Струга, заклучно со утрово бројот на активни се искачи на 149 лица.

Дополнително проблем е големата смртност, само изминатава недела починаа пет лица, а од почетокот на пандемијата до денес починаа 39 лица од струшко.

спектра

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...