12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Кочанска фабрика заработи кривична пријава за загадување на воздухот

Кочанска фабрика заработи кривична пријава за загадување на воздухот

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓанското здружение Грин орг поднесе кривична пријава против фабриката за рециклирање на хартија Пејпер мил во Кочани. Бараат орговорност од компанијата, затоа што нивните анализи покажале дека со емисиите кои од оџакот се испуштаат во воздухот, се загадува целиот град. Ниту пандемијата нема да ги спрече да излезат на масовни протести. Сметаат дека тоа е единствен начин , за надлежните конечно да реагират…

„Најавуваме нов протест бидејки фабриката не го смени принципот на работа, односно од нејзиниот оџак се уште излегува црн чад што преставува опасност за граѓаните. Во врска со кривичната пријава којашто е пуштена од страна на здружението со потпис од граѓаните , веќе следната недела може да очекуваме резултати од обвинителството од каде ќе дадат понатамошни насоки, доколку биде прифатено ова кривично обвинение„ – изјави Ана Симонова прет.на ЗГ Грин орг-Кочани.
алфа

РЕКЛАМА
- Реклами -