Османи: ДУИ ќе добие мандат и ние сме тие што ќе одлучиме со која партија ќе правиме владина коалиција

Вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во онлајн интервју за грчкиот весник „Етнос“ изјави дека ДУИ ќе го бара мандатот за да состави Влада, иако СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со своите коалиции освоија повеќе пратенички места на предвремените парламентарни избори кои се одржаа во средата.

“Во секој случај, резултатот од изборите покажува дека ние ќе утврдиме кој ќе влезе во нашата влада, а не некој друг. Затоа, проценувам дека ДУИ ќе добие мандат да формира влада и ние ќе одлучиме која партија на Македонија ќе учествува во нашата владина коалиција “, рече Османи.

сител

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here