20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Фото: Од туршија, до јакни и ќебина може да се забележи во...

Фото: Од туршија, до јакни и ќебина може да се забележи во „нашите“ шахти

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Македонија никој не може толку да иссчисти, колку што несовесните жители може да извалкаат.

Така може накусо да се објасни подолготрајната состојба со однесувањето на голем дел од населението и хигиената насекаде и во секое катче од државата.

Неверојатна ,,способност“ на ,,снаоѓање“ имаат некои луѓе.

РЕКЛАМА

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, постави фотографија од запушена шахта.

Во неа истурена стара зимница.

Кавадарци, туршијата или што и да е, во шахта

,,Службите на ЈП Комуналец се во служба на граѓаните. Но ваквите слики, за жал, се секојдневие во нашиот град. Несовесните граѓани само го отежнуваат зголемениот обем на работа на вработените. Вработените напорно работат за чисто и убаво Кавадарци, работат на градежни активности и на хортикултурно уредување, треба да бидеме благодарн, а не несовесни“-порача вчера Јанчев.

Неодамна од затната канализациска цевка во Радовиш беше извадена кожна јакна.

Граѓани, волонтери и активисти на граѓански здруженија секојдневно укажуваат на ненормалната ситуација со однесување на дел од населенитео и ужасната состојба со депонирање на ѓубрето. Го има насекаде.

Слика од Марков манастир

Прашуваме, колку и што е потребно државата, владата, власта, надлежните, функционерите што земаат плата, тие што одлучуваат да го решат овој голем проблем трајно и суштински?

Брза акција и казнена политика, веднаш!

АКО.мк

- Реклами -