21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Доколку правите свадба или забава, а ве затекне инспекција ќе одите во...

Доколку правите свадба или забава, а ве затекне инспекција ќе одите во карантин на чело со музичарите !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Полициски час ноќе и државен карантин на сопствен трошок за сите кои масовно ќе се собираат и журкаат. Вакви мерки предлага професорот Никола Пановски за да се намали ширењето на коронавирусот во Македонија.

-Полициски час кој би бил ноќе и нема да влијае на економијата или многу малку ќе влијае. Сепак рестораните би можеле надвор да работат до 22-23 часот за да се спречи шетањето на младите навечер. Видовме што се случува по сите градови и допрва што ќе се случува во август. Очигледно дека државата не може да ги контролира сите места. Дури и газдите се спремни да платат илјадници евра и друг начин не гледам. Ова со пазарни инспекитори итн… Јас предложив да се забранат таквите собирања, ако се случат полицијата да ги однесе во државен карантин на нивни трошок. Тоа е ригорозна мерка, изјави за Сител проф.д-р Никола Пановски, професор по микробиологија.

Според професорот Пановски високите трицифрени бројки на заразени овој период се резултат на предизборната кампања, а наредните 3 до 4 дена ќе го чекаме и кластерот изборно славење.

РЕКЛАМА

-Секако дека е од пред избори, тоа се настани кои се случуваат во затворен простор. Во таа паника пред избори, трчање, често се заборава на мерките има викање знам како изгледа тоа…Сега ќе го чекаме за 3-4 дена за славењето и чекање на резултатите. Имаше пеење, прегрнување… додаде професорот Пановски.

Микробиологот смета дека е неопходна и поголема контрола од надлежните институции за задолжително носење маска и држење дистанца.

-Не треба да се чека да се создаде нова Влада, може таа нема да се создаде никогаш, треба да делуваат овие што се сега, рече Професорот Пановски.

За професорот Пановски загрижувачки е и фактот што и понатаму се јавуваат кластери по фабриките и затоа е потребна едукација и за газдите и за работниците како да се заштитат и никако да не се превезуваат во ист автобус вработени во различни компании.

Сител

- Реклами -