18.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Таравари- Не наседнуваме на триковите на Ахмети , ние ќе работиме за...

Таравари- Не наседнуваме на триковите на Ахмети , ние ќе работиме за доброто на сите граѓани

Translate (Eng):[gtranslate]

Таравари во интервјуто за „Слободен печат“ порача дека неговата партија нема да учествува во пазарењето и изборниот трик на Али Ахмети.

„Етноцентризмот нема да биде нашата определба, туку доброто на секој граѓанин во оваа држава. За оваа држава да бележи напредок најмалку од сѐ ѝ е потребно да има политичари со тенденција општеството да го делат на ин и аут-групи, „ние“ наспроти „тие“. Ние не сакаме да учествуваме во таков тип пазарења. Она што го направи Ахмети беше повеќе изборен трик, отколку една грандиозна идеја за обединување на Албанците во државата“, порача Таравари.

Таравари меѓу другото откри дека Алијансата на Албанците и натаму нема остварено контакт со СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ за можно формирање на влада, а додаде дека е невозможно партијата да се најде во владата заедно со ДУИ.

РЕКЛАМА

„Нам не ни се одлика валканите политички игри, пресметки и калкулации. Впрочем, со таквото чисто минато и сегашност сакаме да влеземе во идната влада. И по секоја цена ќе се бориме да го задржиме својот интегритет и доследност кон граѓаните. Во таа смисла, невозможна мисија е ДУИ и Алијансата да се најдат на истото место“, изјави Таравари.

- Реклами -