16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Вакцината на Оксфорд влева надеж - за Македонија ќе бидат потребни 200.000...

Вакцината на Оксфорд влева надеж – за Македонија ќе бидат потребни 200.000 вакцини

Translate (Eng):[gtranslate]

Вакцината против коронавирус на Универзитетот Оксфорд можно е да биде пуштена во употреба до крајот на годината, смета професорот Драган Даниловски. Тој во разговор за Сител вели дека Британците се најблиску до производство на заштита од Ковид од другите околу 200 лаборатории кои исто така работат на вакво откритие. Во септември ќе почне и последната фаза на тестирањето на оксфордската вакцина врз 30.000 граѓани. Според епидемиологот убедува фактот што главниот научник уште во експериментална фаза си ги вакцинирала 3-те деца близнаци.

-Сара Гилберт главниот научник истражувач за вакцината ги вакцинирала децата и зборува за убеденост. Вакцината обезбедува 2,6 пати поголема заштита во однос на уминитетот кај граѓани кои го прележале Ковид-19. Досега се велеше дека тие имаат 3 месеци умунитет и потоа се тврдеше дека антителата исчезнуваат, изјави за Сител професорот по епидемиологија Драган Даниловски.

И Македонија се надева на дел од 2-те милијарди најавени вакцини од Оксфорд за што има иницијатива за приклучување кон глобална набавка. Но засега нема информација колку дози планира да набави државата.

РЕКЛАМА

Професорот Даниловски смета дека за колективен имунитет потребно е да се вакцинира една третина од населението, но според него ова е тешко возможно и додава дека за стабилна епидемиолошка состојба со Коронавирусот доволно е да се заштитат 150 до 200.000 луѓе во земјава. Sitel tv

- Реклами -