30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Вмро Дпмне со големи измени: Груевски избришан од претседател на Вмро, Мицковски...

Вмро Дпмне со големи измени: Груевски избришан од претседател на Вмро, Мицковски се подготвува да состави влада !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Груевски избришан од почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, донесени контроверзни измени на статутот на партијата
Мицковски и понатака кон незадоволното членство испраќа пораки дека ќе прави Влада. Овој пат обландата е неговиот Централен комитет. Тие го овластиле да составува Влада. Ова ќе беше во ред да беше возможно. Се знае дека според Уставот мандатот го добива тој што има најмногу пратеници. А тоа во овој случај не е Мицковски. Веројатно се игра на варијантата со ментална гимнастика да се држи под контрола незадоволното членство кое се погласно бара негова оставка.

Од вечер и Груевски, поради статутарни промени не е веќе почесен претседател. Избришана е оваа можност и функција од статутот.

Соопштението што беше лиферувано се обидува да создаде слика дека со овој статут Мицковски си го ограничил мандатот. На „само“ три пати по 4 години. И тоа било демек демократизација.

РЕКЛАМА

Вечерва Рангелова побара оставка од Мицковски поради 3 последователни изборни порази….

- Реклами -