11.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Нов предлог план на општина центар- Александар ќе оди во топилница дел...

Нов предлог план на општина центар- Александар ќе оди во топилница дел по дел со се коњ?

Translate (Eng):[gtranslate]

Планот за Мал Ринг што денеска го презенетираме не го правиме за да протуркаме нешто, туку да отстрануваме дел по дел од проектот „Скопје 2014″.

Мора да одиме чекор по чекор, рече градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ на јавната презентација за предложениот ДУП, што се одржува во Општината.

РЕКЛАМА

Богдановиќ истакна дека на планот се работи повеќе од една година, а сите работи што се преземени се направени точно и прецизно без да се направи каква било штета.

Во сите постапки клучна работа беше да го вратиме во управување државното неизградено земјиште особено за делот во Малиот ринг односно поврзано со т.н проект Скопје 2014. Во изминатиот период се изнаслушав дека сакаме да легализираме делови од Скопје 2014. Со новиот предлог план се прави спротивното, почнвнува да се стопира и да се брише се она што било зацртано во тогашнио проект Скопје 2014, рече Богдановиќ.

- Реклами -