17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОхриѓани сеуште молат за спас на 11 годишното детенце: Институциите ветија дека...

Охриѓани сеуште молат за спас на 11 годишното детенце: Институциите ветија дека ќе го згрижат ама не денес !!!

По реакцијата на Шило Магазин, Слободен печат и на јавноста на социјалните мрежи, за единаесетгодишно дете со церебрална парализа, кое го напуштиле двајцата родители и го оставиле со човек кој ниту знае како да се грижи за детето, ниту пак знае каква терапија тоа прима, детето прима, Министерството за труд и социјална политика кажа дека обезбедило грижа и сместување во мал групен дом. Министерството за труд и социјална политика не информира дека стручните служби и Меѓуопштинскиот центар за социјална работа во Охрид постапуваат во врска со случајот на 11-годишното дете со церебрална парализа. За детето е обезбедена соодветна грижа и сместување во мал групен дом, се вели во соопштението од МТСП.

Но за жал не баш така викаат охриѓани. Дететенцето е сеуште во домот на Игор Блажески ослабнато и во тешка здравствена состојба, а неговите родители сеуште ги нема кои исто така се со посебни потреби, и не се очекува ништо повеќе од нив. Прстот е вперен во Министерството за труд и социјална политика, тие се единствените кои можат да му помогнат на ова детенце, но очигледно не му се брза нив !!!

Во прилог ви го прикажуваме целиот статус на една охриѓанка која живее во близина до момчето кое го има згрижено детенцето моментално…..

Значи сега вака…
Детето не е згрижено и ако под хитно некој не превземе нешто ќе си почине!!!!!
Ние живееме до нив во истата улица!!!
За ова дете буквално секоја секунда живот значи!!!!
Сега зборував со човекот што има купено дел од нивната куќа,викна жена да го избања и нахрани!!!Тоа дете е тотално изнемоштено и е коска и кожа!!!Ниту оди ниту зборува само по цела ноќ го слушаме како офка!!!
Јас сум премногу потресена!!!!Мајката му е со страшни психички и физички проблеми и таа не може ниту за себе да се грижи а уште помалку за детето!
ДО ОВОЈ МОМЕНТ НИТУ ПОЛИЦИЈА ДОЈДЕ НИТУ СОЦИЈАЛНА СЛУЖБА!!!
ДА БИДЕ ТРАГЕДИЈАТА ПОГОЛЕМА СОЦИЈАЛНОТО СЕ НАОЃА НА ПЕТ ЧЕКОРИ ОД ОВДЕ!!!!
Детето е во животозагрозувачка состојба!!!
СИТЕ ЌЕ БИДЕТЕ УБИЈЦИ НА ОВА ДЕТЕ СРАМ И АРАМ ДА ВИ Е!!!!!!!

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...