21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија 11-годишното момче од Охрид, кое беше оставено на милост и немилост, пристигна...

11-годишното момче од Охрид, кое беше оставено на милост и немилост, пристигна во Државната болница, по протокол веднаш ќе биде тестирано за Ковид-19.

Translate (Eng):[gtranslate]

Со амбулантно возило на итната медицинска помош, од Охрид во моментов пристигна единаесетгодишното момче со церебрална парализа, кое институциите на системот го игнорирале со денови откако двајцата родители го напуштиле и го оставиле во рацете на познаник кој ниту знаел каква терапија прима, ниту како да се грижи за пациент со ваква тешка дијагноза.

Момчето е згрижено во одделението за интезивна нега на детската клиника во Скопје, каде што медицинскиот тим предходно му имаше подготвена изолациона соба, во која што по протокол ќе биде ведаш тестирано за Ковид-19. За сега немаме доволно информации во каква здравствена состојба се наоѓа момчето. За повеќе информации во текот на утрешниот ден.

РЕКЛАМА
- Реклами -