19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОдбиени се сите 101 тужба од Левица, кои политичката партија ги достави...

Одбиени се сите 101 тужба од Левица, кои политичката партија ги достави до Управниот суд.

Одбиени се сите 101 тужба од Левица, кои политичката партија ги достави до Управниот суд. По нив расправаше судечкиот совет на повеќе одвоени седници, а тужбите се одбиени како неосновани. Левица се жалеше на изборни нерегуларности и дека им се украдени три пратеника на предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15 јули.

Судиите денеска ги разгледуваа и тужбите пристигнати од СДУ и од Демократи и тие се исто така одбиени. Се очекува до крајот на денот да се донесе одлука и по две тужби од МОРО – Работничка партија.

Тужби имаат поднесено и ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова на Македонија“ – две и Единствена Македонија и Коалицијата „Никогаш Северна само Македонија” – една, за кои Управниот суд закажи јавни седници за утре.

sitel

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...