10.8 C
Ohrid
понеделник, мај 10, 2021
Почетна Македонија Одбиени се сите 101 тужба од Левица, кои политичката партија ги достави...

Одбиени се сите 101 тужба од Левица, кои политичката партија ги достави до Управниот суд.

Translate (Eng):[gtranslate]

Одбиени се сите 101 тужба од Левица, кои политичката партија ги достави до Управниот суд. По нив расправаше судечкиот совет на повеќе одвоени седници, а тужбите се одбиени како неосновани. Левица се жалеше на изборни нерегуларности и дека им се украдени три пратеника на предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15 јули.

Судиите денеска ги разгледуваа и тужбите пристигнати од СДУ и од Демократи и тие се исто така одбиени. Се очекува до крајот на денот да се донесе одлука и по две тужби од МОРО – Работничка партија.

Тужби имаат поднесено и ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова на Македонија“ – две и Единствена Македонија и Коалицијата „Никогаш Северна само Македонија” – една, за кои Управниот суд закажи јавни седници за утре.

РЕКЛАМА

sitel

- Реклами -