30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија 11-годишниот Илче е во добра здравствена состојба, но редно е да се...

11-годишниот Илче е во добра здравствена состојба, но редно е да се поделат откази во центарот за социјални работи во Охрид

Translate (Eng):[gtranslate]

11 годишиот Илче, кој е болен од церебрална парализа, и кој за само еден месец го напуштија двајцата родители е во стабилна состојба, и се наоѓа на одделение на Детската клиника во Скопје.

Овој случај го привлече вниманието на јавноста и властите, откако беше објавено од страна на човекот што го чуваше, дека не знае каква терапија прима, дека нема никаква терапија за малолетникот и дека со денови детето пие само една чаша млеко дневно.

Од Министерството за труд и социјална политика за Тв Телма информираа дека бил извршен надзор над работата на Центарот за социјални работи во Охрид, при што биле констатирани неправилности во постапката и согласно Законот ќе бидат преземени соодветни мерки.

РЕКЛАМА
- Реклами -