13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија БОЛНИЦИТЕ ВО ШТИП, КУМАНОВО И ПРИЛЕП И ЗД ГОСТИВАР ДОБИЈА ПОМОШ ОД...

БОЛНИЦИТЕ ВО ШТИП, КУМАНОВО И ПРИЛЕП И ЗД ГОСТИВАР ДОБИЈА ПОМОШ ОД ГЕРМАНИЈА: Донација од 152.000 евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Донација во вредност од 152.000 евра од Владата на Германија добија четири здравствени установи во земјата, со што германската Влада дава поддршка во справувањето со епидемијата Македонија. Договорите за вредната донација ги потпиша новата германска амбасадорка во Македонија, Анке Холштајн, а 152.000 евра ќе бидат распределени меѓу: ЈЗУ Клиничка болница во Штип, ЈЗУ Општа болница во Куманово, Здравствен дом во Гостивар и ЈЗУ Општа болница „Борка Талески“ во Прилеп. Парите ќе бидат искористени за набавка на медицинска опрема и амбулантни возила.

 

Од амбасадата изразија благодарност до невладините организации, односно до Фондација за локален економски развој од Штип, Центар за рурален развој од Куманово, Европски центар за развој, толеранција и соработка од Гостивар и Центар за граѓанска иницијатива од Прилеп за соработката при имплементација на овие проекти

РЕКЛАМА
- Реклами -