18.8 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Свет Фаучи: Америка ја има вакцината против Ковид-19, само се чека да се...

Фаучи: Америка ја има вакцината против Ковид-19, само се чека да се одобри а тоа би било октомври или ноември.

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорот на американскиот национален институт за алергии и заразни болести, Ентони Фаучи изјави дека вакцината против вирусот корона може да биде достапна во октомври, но дека шансите се поголеми дека ќе се случи еден месец подоцна.

Тој пред новинарите изјави дека е сосема разбирливо лекот против Ковид -19 да биде одобрен во октомври, објави Гардијан.

„Најверојатно во ноември, но постои можност тој да биде порано“, додаде Фаучи.

РЕКЛАМА

Третата фаза од клиничките испитувања на вакцината против коронавирус во САД започна денес во Националниот институт за здравство (НИХ).

Повеќе од 650.000 луѓе низ светот починале, додека повеќе од 16 милиони се заразени со вирусот корона, откако Кина ги објави првите случаи на оваа болест во декември 2019 година. Вирусот најмногу ги зафати САД, Бразил, Индија и Русија.

 

- Реклами -