17.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија Шилегов: Kонечно ќе го решиме проблемот со Универзална сала, ќе ја урнеме...

Шилегов: Kонечно ќе го решиме проблемот со Универзална сала, ќе ја урнеме и ќе направиме парк !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Град Скопје распиша конкурс за избор на идејно решение за парк, на местото на Универзална сала.

Конкурсот доаѓа по предлогот на Асоцијалцијата на архитекти, нова концертна сала да се гради на друга локација, зашто постоечката кај Универзална, не ги задоволува просторните капацитети.

Градоначаникот Шилегов вели дека ова е почеток на дебата за локацијата на новата концертна сала, но не и веќе донесено решение за градбата на објектот, за која се планирани да се потрошат 20 милиони евра.

РЕКЛАМА

телма

- Реклами -