22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Стојанов: Да имам власт би ги облекол младите во скафандери и така...

Стојанов: Да имам власт би ги облекол младите во скафандери и така нека се журкаат и шетаат по кафиња.

Translate (Eng):[gtranslate]

Околу 50 е повторно бројката на заразени денеска во Скопје, што значи овој тренд од пред десеттина дена се уште трае. Но, епидемиолозите се крајно револтирани бидејќи во земјава упорно не се почитуваат мерките за заштита од корона вирусот. Велат дека со вакво однесување, уште долго ќе се бориме да го намалиме бројот на новоинфицирани, а во светот ќе важиме за високоризична земја.

-Корона вирусот ќе трае, тоа треба да е јасно. Но, однесувањето на граѓаните е страшно. Свадби по патот Скопје-Тетово, дискотеки, клубови насекаде низ Македонија, приватни забави и така натаму. И да има вакцина, и сите да бидат имунизирани, вирусот нема да исчезне со волшебно стапче преку ноќ. Сите што не го почитуваат тоа што ние повеќе од пет месеци го кажуваме би ги облекол во скафандери и нека се забавуваат со часови. Да видат како е цела работна смена да се помине во таква заштитна опрема, вели директорот на Центарот за јавно здравје, д-р. Александар Стојанов.

Вели дека секаде низ земјава се отворат се повеќе пунктови за тестирање, но напоменува дека недостига медицинскиот кадар.

РЕКЛАМА

-Не е само да се отвораат лаборатории, пунктови за тестирање и да се купат апаратите за анализа. Треба да има доволно кадар што ќе го сработи сето тоа. Што е посебно загрижувачко пак, во некои места не мпже да се договорат каде да се ставел пунктот за тестирање. Со вакви минорни работи се занимаваме, вели д-р. Стојанов.

А.Б. ФАКТОР

- Реклами -