22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаБаба Велика од Сопиште: Молам само за малку дрва за огрев (Видео)

Баба Велика од Сопиште: Молам само за малку дрва за огрев (Видео)

Баба Велика живее во Говрлево – општина Сопиште. Куќата и е празна живее сама откако семејството и се растурило. Сопругот и ќерката починале, синот живее далеку , а роднините вели ја заборавиле. Живее со мала пензија но не се жали вели добро е здрава сум. Короната и пандемијата едвај ги поминува оти немало кој да и помогни за набавки. Но и за тоа не се секира. Единствена секирација и е како да набави дрва за огрев. Сама во најголемата горештина деновиве оди со два автобуси до градот за да побара некој да и помогне да најде дрва. Досие ќе се потруди оваа година баба Велика да добие дрва , храна и средства за хигиена. Сите оние кои може да и помогнат може да ја најадaт во Говрлево или да контактираат на мејл: [email protected].

автор : К. Мачкиќ видео Досие.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...