12.3 C
Ohrid
недела, октомври 25, 2020
Почетна Македонија Баба Велика од Сопиште: Молам само за малку дрва за огрев (Видео)

Баба Велика од Сопиште: Молам само за малку дрва за огрев (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Баба Велика живее во Говрлево – општина Сопиште. Куќата и е празна живее сама откако семејството и се растурило. Сопругот и ќерката починале, синот живее далеку , а роднините вели ја заборавиле. Живее со мала пензија но не се жали вели добро е здрава сум. Короната и пандемијата едвај ги поминува оти немало кој да и помогни за набавки. Но и за тоа не се секира. Единствена секирација и е како да набави дрва за огрев. Сама во најголемата горештина деновиве оди со два автобуси до градот за да побара некој да и помогне да најде дрва. Досие ќе се потруди оваа година баба Велика да добие дрва , храна и средства за хигиена. Сите оние кои може да и помогнат може да ја најадaт во Говрлево или да контактираат на мејл: [email protected]

автор : К. Мачкиќ видео Досие.мк

РЕКЛАМА
- Реклами -