Борче Пинев го даде својот живот но спаси два други , на 35 годишна  девојка  и 60 годишен маж

Еден живот згасна, но два други ќе продолжат. Втората кадаверична трансплатација на орган помина успешно. Триесет и петгодишна девојка го доби бубрегот на 46 годишниот велешанец Борче Пинев чиј живот вчера трагично згасна. Тој минатата сабота се повредил паѓајќи од дрво и по петдневна борба на КАРИЛ мозокот ноќеска престанал да функционира.

По согласноста од семејството двата бубрега биле експлантирани. Неколкучасовниот зафат кај 35 годишната пациентка заврши  утрово успешно. Попладнево и вториот пациент ќе го добие бубрегот на Пинев – 60 годишен човек кој претходно веќе го има загубено видот. Зафататот ќе го изврши истиот тим.

Мојсова објасни дека листата на пациенти кои можеле да ги добијат органите на Пинев била долга но дел од нив отпаднале бидејќи тестирањата покажале дека се позитивни на Ковид-19.

Борче Пинев, татко на две ќерки, беше дипломиранм правник, адвокат а во последните осум години работеше како државен правиобранител. За жал срцето на Пинев нема да продолжи да чука. Двајца пацинети кои биле компатибилни за трансплатација од лични причини одлучиле да се повлечат

Мојсова вели дека ниту една кампања досега немала таков имакт како што имаше одлуката на семејството на Пинев и на семејството на Динева.

43 –годишната Емилија Динева од Стар Дојран кон средината на мај направи сообраќајка со својот нов мопед. Трајно го повредил мозокот и неколку дена заедно со лекарскиот тим се бореше. Повредите на мозокот беа тешки и тој запре.  Меѓутоа таа продолжи да живее, бидејќи токму нејзиното срце, и бубрези спасија три човечки животи.

 

Огнен Чанчаревиќ- Телма Телевизија

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here