25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Лекарите од Штип ''презадоволни'' добиле помош од државата во износ од 322...

Лекарите од Штип ”презадоволни” добиле помош од државата во износ од 322 денари.

Translate (Eng):[gtranslate]

Место 40 отсто од плата медицински лица од штипската болница на државните
картички добиле по 322 денари како награда за петмесечната работа со
пациенти заболени од Ковид – 19. Кога ја забележале сумата, велат дека се пожалиле
кај надлежните во болницата но не добиле никаков повратен одговор.
„Во нашата болница има правило ако на персоналот нешто му недостасува или има
некаков проблем да се обрати кај главната сестра, а таа понатака пренесува на
директорот. И кажавме дека на сметките место 40 отсто од плата имаме само по 322
денари и побаравме да се направи корекција но останавме само на збор.

извор: А1он

РЕКЛАМА
- Реклами -