20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Свет Првата српска пратеничка под хиџаб: Мојот изглед предизвика големо внимание

Првата српска пратеничка под хиџаб: Мојот изглед предизвика големо внимание

Translate (Eng):[gtranslate]

Моето појавување во Собранието предизвика големо внимание, но немаше непријатности, рече првата српска пратеничка под хиџаб, Мисала Праменковиќ, за Б92.net.

Праменковиќ, која влезе во парламентот како трета на списокот, е од листата на Муамер Зукорлиќ, кој освои четири места на парламентарните избори, инаку работи како професор по исламски науки во Гази Иса-бег Медреса.

Таа за Б92.Нет исто така рече дека најдобриот начин да имате правилен став за некого или нешто е да го запознаете.

РЕКЛАМА

„Честопати предрасудите и стереотипите се предизвикани од незнаење“, рече Паменковиќ.

На прашањето што очекува од својот парламентарен мандат, Праменковиќ рече дека очекува дека со своите постапки и посветеност во Собранието, ќе ја оправда довербата што и ’беше покажана.

„Ние ќе го продолжиме она што го започнаа нашите пратеници во претходниот мандат, ние сме партија на континуитет, но особено ќе се залагам за правата на жените, децата, статусот на семејството“, истакна таа.

Праменковиќ додаде за Б92.net дека претходно требало да има бошњачки пратеник во српскиот парламент.

„Но, значајно е и јас не сум единствениот“, заклучи таа.

Денес Собранието на Србија ги потврди мандатите на новите пратеници, што претставуваше ново свикување на парламент.

avaz.mk

- Реклами -