12 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Свет СЗО: Може никогаш да не се најде лек против корона вирусот

СЗО: Може никогаш да не се најде лек против корона вирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Додека растат надежите за вакцина против корона вирусот, од СЗО со предупредување дека лекот може нема да се најде толку лесно, а можеби и никогаш нема да се пронајде. Пандемијата долго ќе биде со нас, велат од агенцијата, а брзањето да се одговори со некаков лек, може да е ризик. Затоа мора да се почитуваат основните препораки.

СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА ЌЕ ИМАМЕ НЕКОЛКУ ЕФИКАСНИ ВАКЦИНИ КОИ ЌЕ ИМ ПОМОГНАТ НА ЛУЃЕТО ДА НЕ СЕ ИНФИЦИРААТ. СЕПАК, ВО МОМЕНТОВ НЕМА БРЗО РЕШЕНИЕ, А МОЖЕБИ И НИКОГАШ ДА НЕМА. ЗАСЕГА, ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕТО СЕ СВЕДУВА НА ОСНОВНОТО ЗА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ И КОНТРОЛА НА БОЛЕСТА. ТЕСТИРАЊЕ, ИЗОЛАЦИЈА, ТРЕТИРАЊЕ НА ПАЦИЕНТИ И НАОЃАЊЕ И КАРАНТИН НА НИВНИТЕ КОНТАКТИ. ПРАВЕТЕ СЕ, ПРЕПОРАЧА ДИРЕКТОРОТ НА СЗО, ТЕДРОС ГЕБРЕЈСУС.

Изминативе недели, многу од земјите посмислија дека го поминаа најлошото, но релаксирањето во мерките, предизвика нови жаришта кај сите нив. Но, многу држави пак ја ставија под контрола болеста, но за сметка на големи жртвувања во општеството, а најмногу во економијата.

РЕКЛАМА

СТРОГИТЕ МЕРКИ МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКААТ НИВНИ ПРОБЛЕМИ ЗА ОСНОВНИТЕ УСЛУГИ, ЕКОНОМИЈАТА И ОПШТЕСТВОТО ВО ЦЕЛОСТ. КОМИТЕТОТ ПРИЗНАВА ДЕКА ЧЛЕНКИТЕ НОСАТ ТЕШКИ ОДЛУКИ ЗА ДА ЈА СОВЛАДААТ ЕПИДЕМИЈАТА. НО, ИСТО ТАКА БЕА ЈАСНИ ДЕКА КОГА ЛИДЕРИТЕ СЕ ИСТАКНУВААТ И РАБОТАТ ИНТЕНЗИВНО СО СВОЈОТ НАРОД, БОЛЕСТА МОЖЕ ДА СЕ СТАВИ ПОД КОНТРОЛА.
telma

- Реклами -