20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Филипче: Сите оздравени од Ковид да даруваат крвна плазма...

Филипче: Сите оздравени од Ковид да даруваат крвна плазма…

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ги повика оние кои го прележале Ковид-19 да дадат крвна плазма на Институтот за трансфузиона медицина.

„Апелирам до сите што можат да донираат, да го сторат тоа. На тој начин можете да спасите живот. Плазма може да даруваат луѓе кои го прележале Ковид-19 на Институтот за трансфузиона медицина“, напиша Филипче на својот официјален фејсбук прифил.

Кога ќе има втор бран на коронавирусот?
Тој им се заблагодарува на сите оздравени пациенти од Ковид-19 кои донирале плазма за лекување на заболени.

РЕКЛАМА
- Реклами -