19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСлавчо Попоски: Снег на алпите, големо невреме се движи кон Македонија.

Славчо Попоски: Снег на алпите, големо невреме се движи кон Македонија.

Интензивни врнежи од снег на Европските Алпи, големо невреме во регионот, се во склоп на студената воздушна маса која се спушта од север. Невремето во регионот ќе продолжи и понатаму, а истото полека се спушта и кон Македонија, па така од утре следува период на доста нестабилно и посвежо време со чести врнежи и грмежи во најголем дел од државава.

Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд (над 30 л/м2), силен ветер, електрични празнења и појава на град.

Исто така локално во следниот период се очекува да наврне значително количество на воден талог, кое може да надмине 60 л/м2 па така поради ова постојат услови, и опаснот од локални поплавувања.

Максималните дневни температури на воздухот во текот на утрешниот ден ќе бидат во опаѓање и тоа во текот на денот. Истите ќе се спуштат за 7 до 8 степени и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 31 степен.

Следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...