16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Бислимовски: Ние ги заштитивме граѓаните со тоа што наместо да плаќаат 25%...

Бислимовски: Ние ги заштитивме граѓаните со тоа што наместо да плаќаат 25% повисока струја сега ќе плаќаат само 7,4%

Translate (Eng):[gtranslate]

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла
обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената на струјата.
Тој за Канал 5, вели вели дека регулаторната со последната одлука за поскапување за
7,4% не им обезбедила екстра профит на електро-енергетските компании, туку напротив
ги заштитила граѓаните од повисоки сметки.
Доколку се прифатеа нивните брања цената за електричната енергија требаше да
порасне за 25 проценти, изјавил првиот човек на РКЕ за канал 5.

РЕКЛАМА
- Реклами -