16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Мицкоски и Ахмети се договориле за влада, Еленовски ќе биде премиер

Мицкоски и Ахмети се договориле за влада, Еленовски ќе биде премиер

Translate (Eng):[gtranslate]

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го финализираат договорот за формирање нова Влада, објави порталот Лајм, повикувајќи се на партиски извори.

Според Лајм, Христијан Мицкоски и Али Ахмети се договориле премиер да биде Лазе Еленовски, кој ќе се декларира и за Македонец и за Албанец, со оглед дека е од мешан брак.

Како што пишува весникот, сега Мицкоски треба да го убеди претседателот на Левица, Димитар Апасиев, да поддржи влада со премиер Албанец, за да може да се формира мнозинството.

РЕКЛАМА
- Реклами -