23.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Свет (Видео) И покрај силната експлозија во Бејрут олтарот на црквата Свети Димитрија...

(Видео) И покрај силната експлозија во Бејрут олтарот на црквата Свети Димитрија остана недопрен.

Translate (Eng):[gtranslate]

Грчката православна црква Свети Димитрија во Бејрут е оддалечена помалку од еден километар од местото каде што избувнала разорната експлозија и претрпела значителна штета, но на олтарот е забележано вистинско чудо.
Кога свештеникот Јули Насиф отишол да ја провери штетата по екплозијата доживеал вистинско чудо: сè било уништено освен светиот олтар.
Свештеникот ја напуштил црквата со децата 12. минути пред експлозијата.
“Ги оставив децата дома и се вратив да проверам што се случило и колку штета има во црквата. Кога пристигнав, бев шокиран”, рекол тој.

 

Црквата била уништена, но светиот олтарски простор, заштитен со иконостас, бил скоро недопрен, вклучувајќи го и кандилото со масло кое останало запалено за време на експлозијата.
“Кога влегов во олтарот, бев шокиран. Беше недопрен. Библијата, светилката, сè остана на истото место, моштите на светците, дури ниту стаклото не беше скршено”, опишал свештеникот.

РЕКЛАМА
- Реклами -