27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНа денешен ден беше донесено првото државно и уставно знаме

На денешен ден беше донесено првото државно и уставно знаме

На денешен ден 11 ти август во 1992 год. во Собранието на Република Македонија е усвоено првото државно и уставно 16 крако златно жолто знаме со црвена позадина, симболот од Кутлеш во независна и самостојна Република Македонија, по предлог и дизајн на независниот пратеник Тодор Петров од 04-ти август 1992. Ова знаме се употребуваше се до 5 ти октомври1995 год. кои под притисок на Република Грција , а подржана од меѓународната заедница беше извршена промена од страна на нашите политичари со денешното 8 крако знаме.

ВоЦентар

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...