29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОваа година винариите излегоа со понижувачки цени за откупот на грозјето.

Оваа година винариите излегоа со понижувачки цени за откупот на грозјето.

Се чини проблемите на „големите“ ги засенија проблемите на „малите“, а далеку побројни земјоделци. Македонија веќе 6-ти месец се соочува со сериозна здравствена криза и предизвиците кои ги носи пандемијата на опасниот коронавирусот. Покрај здравствените проблеми за граѓаните, Македонецот се соочува и со сериозни економски проблеми, пари од месец во месец има се помалку, а додека политичарите oд власта се занимаваат „со големски работи“ избори и тоа кој ќе направи Влада, народот е оставен сам на себе да се справи со новонастанатата состојба.

„Смрт за македонското земјоделство“ со овие зборови се обратија лозарите од тиквешијата до Инфомакс, разочарани од откупните цени на грозјето, но и игнорантскиот однос на државата кон македонските земјоделци. Земјоделците од тиквешијата велат дека ако останат овие цени, од наредната година никој повеќе нема да ги работи лозјата.

-За реколтата 2020 откупните цени се катастрофални, Вранецот и Смедервката се најзастапени сорти во Тиквешијата. За 19,9 шекерни единици цената цената по килограм е 6 денари и 0,35 дени по шекерна единица, од 20 до 22 шекерини единици цената на вранецот по килограм е 8 денари или 0, 40 дени по шекерна единица, додека за над 24 шекерни ециници цената 9 денари. Дополнително сумата се исплаќа на рати, а доколку се побара исплата во рок од 7 дена цената се намалува за 1 денар од килограм, велат лозарите.

-Смедервката пак која е најзастапена, од 16,2 до 16,7 шекерни единици цената е 4 денари од кило, од 18 до 19,6 шекерни единици по кило пак цената е 6 денари. За над 19,8 шекерни единици на земјоделците им се исплаќа 6,5 денари по килограм на земјоделието од страна на винариите. Со овие цени повеќе не ни се исплати трудот, догодина не ги работиме веќе лозјата, додаваат тие.

И покрај тоа што оваа година е доста плодна и во тиквешијата се очекуваат над 100 милиони килограми грозје, само работната сила ќе ги чини земјоделците од 2 до 3 денари по килограм од сегашната цена на грозјето со што работата на лозарите ќе стане нерентабилна, односно ќе значи крај за лозарите, но и целосно замрување на градовите во регионот.

Земјоделците се загрижени и од временските прилики кои директно влијаат врз шекерните единици на грозјето и велат дека доколку заврне уште еден дожд ќе можат слободно да го фрлат грозјето, бидејќи „нема да има ни 1 шекерна единица“. Со оглед на досегашното искуство доколку се соочат со временски неприлики тие не очекуваат никаква помош од државата.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...

Припадничките на АРМ рамо до рамо со своите колеги, вклучени во гаснење на пожарите

Припадници на Армијата и денеска остануваат ангажирани во гаснењето на пожарите кои беснеат во Македонија. -Рамноправно со своите колеги од вториот пешадиски баталјон, армиските припаднички...

Шпанија е на фудбалскиот трон на Европа!

Шпанија четврти пат во историјата е европски фудбалски првак откако во финалето на ЕВРО 2024 во Берлин ја победи Англија со 2-1. „Црвената фурија“ сосема...