11.7 C
Ohrid
недела, септември 27, 2020
Почетна Македонија Филипче: Патниците кои слетаа во Финска се од Косово а не од...

Филипче: Патниците кои слетаа во Финска се од Косово а не од Македонија се работи за големо недоразбирање…

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален фејбук профил информираше за летот од Скопје до Турку, Финска, каде според финските власти од авион со 157 патници, по доброволно тестирање, 24 патници биле позитивни на коронавирусот.
„Министерството за здравство по проверка на информациите со службите од Скопскиот аеродром и граничната полиција информира дека станува збор за патници, иселеници, коишто доаѓаат во Северна Македонија, или транзирираат преку земјава од различни причини, а потоа се враќаат на работа во Западна Европа, за коишто со дозвола за престој или државјанство од ЕУ не важат рестрикциите при влез и излез од земјата. Според добиените податоци во посочениот лет најголем дел од патниците патувале со косовски пасош (95 лица), фински пасош (60 лица), а останатите се со македонски (2), албански, бугарски, естонски и шведски пасоши“, информира министерот за здравство.
Министерството за здравство собира информации од финските власти, за тоа кои се 24 патници позитивни на вирусот, дали станува збор за неколку семејства или се поединечни случаи, каков тип на тестови им биле направени, а Институтот за јавно здравје веќе работи на проверка дали на некои од патниците им била издадена мерка самоизолација во нашата земја. По добивање на информациите за позитивните веднаш ќе се пристапи кон утврдување на контактите кои тие лица со позитивни тестови евентуално ги имале во нашата земја.
Министерството за здравство повторно апелира задолжително да се почитуваат сите мерки за лична заштита при секое патување и секаде каде што е пропишано, зголемена дезинфекција на раце и одржување дистанца.

РЕКЛАМА
- Реклами -