22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Седумдесет годишна Виолета Мирчевска го сподели своето лошо искуство со Ковид-19

Седумдесет годишна Виолета Мирчевска го сподели своето лошо искуство со Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Седумдесет годишната Виолета Мирчевска од Прилеп три неделната битка со
коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација и било семејството
кое ја охрабрувало да издржи и повторно цврсто да застане на нозе, пишува на својот
Фејсбук профил, министерот за здравство, Венко Филипче.

По една недела со симптоми на Ковид-19, бев хоспитализирана во инфективното одделение во Општата Болница во Прилеп. Моето лекување беше едно од потешките, бев ставена на кислородна поддршка и се чувствував многу лошо. Во текот на целиот престој во болницата, медицинскиот персонал го даде својот максимум. Неуморно работеа за подобрување на мојата состојба. Без лекарите немаше да успеам да ја преживеам оваа битка. Исклучително сум благодарна за грижата, но и за хигиената во установата, презадоволна сум од сѐ. Голема мотивација ми беше семејството, децата, мојот брат и сопругот кои ја поминаа приказната заедно со мене. Упатувам апел до граѓаните да носиме маски, да се грижиме за нашата хигиена и да држиме растојание од 2 метра“, вели Виолета.
Сликата може да содржи: еден или повеќемина и внатре
РЕКЛАМА
- Реклами -