25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Сител: Заев собра 61 пратеник, Пендаровски утре ќе го додели мандатот

Сител: Заев собра 61 пратеник, Пендаровски утре ќе го додели мандатот

Translate (Eng):[gtranslate]

Претходно Пендаровски и собранискиот претседавач Талат Џафери влегоа во дебата дали претседателот има право да го додели мандатот во услови кога не е завршена конститутивната седница и нема избор на нов собраниски спикер. Шефот на државата донел одлука за доделување на мандатот откако лидерон на СДСМ Зоран Заев го известил написмено дека обезбедил подршка од 61 пратеник.

За сега ниту Заев ниту од ДУИ не одговараат на повиците дали синоќа бил постигнат договор за нова владина коалиција. Извори за БЕСА од Сител уште вчера потврдија дека владина коалиција помеѓу СДСМ БЕСА ДУИ и ДПА ќе биде објавена овие денови.

 

РЕКЛАМА

извор: сител

- Реклами -