22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Славчо Попоски: Силно невреме ќе ја зафати Македонија овој викенд.

Славчо Попоски: Силно невреме ќе ја зафати Македонија овој викенд.

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес попладне, како и во текот на утрешниот ден во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места ќе услови нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застаени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електричнични празнења и услови за појава на град. Температурите на воздухот, особено во недела ќе бележат тенденција на незначителен пад и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени.

РЕКЛАМА

Следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски.

- Реклами -