16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Аспасиев -Барам канцеларија во собрание за веднаш да почнам борба против лихварство...

Аспасиев -Барам канцеларија во собрание за веднаш да почнам борба против лихварство и должничко ропство

Translate (Eng):[gtranslate]

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев се огласи по повод затворањето и стечајната постапка за Еуростандард банка.

Според него, „подмолната игра околу пропаста на Еуростандард банка и тргувањето со инсајдерски информации од страна на Гувернерката и Министерката за финансии ќе биде тригер за иницирање голема реформа на банкарскиот сектор – преку она што ние го нарекуваме АНТИЛИХВАРСКО ЗАКОНОДАВСТВО.“

„Овие мерки ќе бидат предложени во најскоро време од страна на пратениците на Левица, со цел ослободување на народот од должничкото ропство спрема алчните банкари. Уште денес ќе одам во Собранието на Република Македонија и ќе барам да ми биде доделена канцеларија, бидејќи чим СДС си толкува дека „парламентот е конституиран“, тогаш по закон се должни да ни обезбедат соодветни услови за работа, а не да чекаме у ходници како некои кираџии“, стои во објавата на Фејсбук на Апасиев.

РЕКЛАМА

Тој нагласува дека веќе од следната недела ќе се консултира со еминентни професори од економските факултети ширум Македонија за да стави крај на правната несигурност која илјадници сограѓани, преку ноќ, ги доведува на раб на нервен слом и им ги уништува животите, а ниту еден банкар досега не одговарал кривично за она што го предизвикал.

- Реклами -