13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Ресен нема повеќе жители кои се позитивни на Ковид-19.

Во Ресен нема повеќе жители кои се позитивни на Ковид-19.

На нула е сведен бројот на активни случаи со ковид-19 во Ресен, објави Здравствениот дом од оваа Општина на својата фејсбук страница. Според статистиката на Министерството за здравство, има уште еден активен случај, а според Здравствениот дом веќе нема болен ресенчанец од коронавирус.

Во Ресен во јули, вирусот се ширеше со брзо темпо, а градот успеа брзо да се опорави од болеста и тоа среде туристичка сезона, кога голем дел од капацитетите за сместување се полни. Според Здравствениот дом, за време на пандемијата во Ресен имаше вкупно заболени 144 лица, од кои четворица починаа, а останатите 140 се излекувани.
сдк.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...