16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Криза во Германија- За три месеци повеќе од половина милион луѓе...

Криза во Германија- За три месеци повеќе од половина милион луѓе останале без работа еве колку ќе трае

Translate (Eng):[gtranslate]

Најновите економски вести од Германија покажуваат дека дури и најголемата европска и една од водечките светски економии не минува лесно низ короната. Вториот квартал од оваа година бележи најголем пад на вработеноста од обединувањето на двете Германии.

Во вториот квартал, според Заводот за статистика, во Германија биле вработени околу 44,7 милиони луѓе. Споредено со првиот квартал, вработеноста паднала за 618.000 работни места или 1,4 проценти.

За жал, оваа лоша состојба се очекува да трае. На почетокот на месецот пристигнаа вести од Германија дека компаниите очекуваат мерките за ограничувања во јавниот живот, воведени заради епидемијата на вирусот корона, кои го попречуваат производството, транспортот и набавката на производи, да бидат продолжени најмалку уште осум месеци.

РЕКЛАМА

 

Сепак, некои се загрижени дека работникот ќе недостасува особено поради квотите за работниците од Западен Балкан, особено во градежниот сектор.

- Реклами -