30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Нова група од 30 унгарски полицајци ќе пристигне во Македонија

Нова група од 30 унгарски полицајци ќе пристигне во Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Нова група од 30 унгарски полицајци ќе пристигне во Македонија како помош во врска со задачите за контрола на границите, соопштија националните полициски сили на Унгарија (ОРФК) на својата веб-страница во понеделникот.

Унгарската полиција е посветена да ги спречи илегалните мигранти да влезат во Унгарија и во Европската унија, се наведува на веб-страницата.

Унгарските полицајци ќе патролираат на границите но и области во Македонија за да спречат нелегален влез, но и приведување на шверцери со луѓе, се вели на веб-страницата, додавајќи дека единицата ќе биде под локална команда.

РЕКЛАМА

На веб-страницата исто така се наведува дека полицајците кои се враќаат од Македонија и Србија, исто како приватните лица кои се враќаат од тие земји, ќе останат во изолација сè додека не тестираат негативни на „Ковид-19“.

- Реклами -