22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Забава Град во Шпанија уште сега започна со Новогодишното украсување, причината ќе ве...

Град во Шпанија уште сега започна со Новогодишното украсување, причината ќе ве изненади на сите…

Translate (Eng):[gtranslate]

Иако летото е во полн ек, во градот Виго на северот на Шпанија, градските власти започнаа со украсување на градот и поставуваат украси за Божиќ.

Градоначалникот Абел Кабаљеро вели дека се подготвува за најубави празници на светот.

РЕКЛАМА

Тој најави дека во градот ќе бидат поставени 10.000 лед светилки, а за ова ќе потрошат 800.000 евра.

Причината зошто започнале со китење вака рано, е тоа што се загрижени дека протоколите воведени заради корона вирусот може да ги забават работниците.

Минатата година, Виго бил преполн со туристи за Божиќ, а хотелите биле максимално исполнети.

 

Виго за празниците е вистинска осветлена бајка.

 

Е. П. | Црнобело

- Реклами -