16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Бил Гејтс: Не сум загрижен само за Ковид-19, туку и за маларијата...

Бил Гејтс: Не сум загрижен само за Ковид-19, туку и за маларијата во Африка

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради преоптоварувањето на здравствените системи во различни земји за време на пандемијата, човештвото станува сè потешко му е да се бори не само против ширењето Ковид-19, туку и против маларијата, изјави основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс.

Тој посочи дека малариските комарци не „одмориле“ поради ситуацијата со Ковид- 19. „Комарците не го почитуваат физичкото растојание, ниту носат маски“, напиша Гејтс на својот блог.

Според бизнисменот, во многу земји, врвот на вирусот корона веројатно се преклопува со кулминација на маларија.

РЕКЛАМА

„За време на појавата на ебола во Западна Африка во 2014 година, ендемските болести како што се маларијата, туберкулозата и ХИВ беа одговорни за многу повеќе смртни случаи отколку еболата, бидејќи епидемијата ги уништи локалните здравствени системи. Здравствените претставници се загрижени дека истото може да се случи и со Ковид-19 “, се наведува во неговиот напис.

Гејтс истакна дека пандемијата создала проблеми во многу африкански региони во однос на набавка на антималариски мрежи, потребни лекови и брзи тестови. Тој додаде дека доколку не се реши ситуацијата, според предвидувањата на Светската здравствена организација, смртноста предизвикана од маларија во африканските земји јужно од Сахара ќе достигне ниво од 2000 година, кога починале 764 илјади луѓе.

„Не постои избор помеѓу спасување животи од Ковид- 19 и од маларија. Светот треба да им овозможи на овие земји да се борат и против двете “, посочи тој.

Извор: kurir.rs

- Реклами -