15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСаше Политико: Друже Заев веќе ги надмина Киро, Бранко и Љубчо, но...

Саше Политико: Друже Заев веќе ги надмина Киро, Бранко и Љубчо, но дали ќе го надминеш Тито?

По повод постигнатиот договор за формирање на Влада помеѓу лидерот Заев и Ахмети во кој е договорено Зоран Заев да биде Премиер на идната Влада, со свое гледање се јави новинарот Саше Ивановски попознат како Политико, кој бара од Заев да го надмине Тито, се надеваме не мисле на едноумието и на режимот?

Постот како следи:

„Друже Заев, досега те знаеме како храбар херој и визионер, веќе ги надмина и Киро и Бранко и Љубчо, но дали ќе го надминеш Тито т.е дали ќе те паметиме по период од нашите животи кога народот видел убав богат живот, ера по која ќе се тагува и ќе се евоцираат спомени, како што и ден денес се прави по времето на Тито, тоа зависи од овие 4 години што се пред нас.

Треба да ги кренеш дупло платите, да отвориш 100 000 скапо платени работни места, да донесеш 10-20 мега инвестиции, да не внесеш во ЕУ, земјава да личи на Словенија, тоа е пред тебе сега планината која треба да ја искачиш, бос по трње со тегови на рамењата, ама не се влегува лесно во читанките, не е тоа алманах во Коце Металец…“

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...