10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет СЗО: За помалку од две години ќе заврши оваа пандемија и светот...

СЗО: За помалку од две години ќе заврши оваа пандемија и светот ќе се врати во нормала.

Translate (Eng):[gtranslate]

Светската здравствена организација се надева дека кризата со ковид-19 ќе помина за помалку од две години, изјави денеска генералниот дирекор на СЗО, Тедрос Адханом Гебреисус.

Тој додаде дека шпанскиот грип што се појави во 1918 година траше две години.

– Сега нашата ситуација е таква што имаме повеќе технологија, но со поголемата поврзаност вирусот има поголеми шанси да се прошири, може да се движи побрзо – посочи Гебреисус.

РЕКЛАМА

Во светот со новиот коронавирус инфицирани се 22.986.700 лица, од кои 799.294 починале, а оздравеле 15.614.808 луѓе.