30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија МВР го бара момчето кое објави насилство на Тик-Ток

МВР го бара момчето кое објави насилство на Тик-Ток

Translate (Eng):[gtranslate]

Повторно насилство на социјалните мрежи. На „ТикТок“ на профилот „проблем1“ објавено е видео на кое се гледа како едно момче брутално удира друго момче.

Од полицијата засега не соопштуваат детали за случајот.

– Министерството за внатрешни работи постапува за расчистување на случајот и по расчистувањето ќе ја известиме јавноста, велат кратко од полицијата.

РЕКЛАМА

Но, дали младите ја пречекоруваат линијата на социјалните мрежи во желбата за слава, повеќе лајкови и кликови? Експертите за новите медиуми велат дека ова се исклучоци, и не ја покажуваат реалната слика.

– Потрагата по кликови, потрагата по тоа да се биде што е можно поинтересен и да се допре до поголем број луѓе, кај дел од нашите сограѓани или кај дел од младите предизвикува и такви и појави. Но, верувам дека со ваквите акции и со покажување на она што е негативно и пред се со брза интервенција на институциите ваквите работи ќе бидат изолирани случаи како досега и ќе имаат своја завршница, вели експертот за нови медиуми. Секогаш кога јавно ги покажуваме ваквите примери, а не правиме популаризација на истите буквално ги мотивираме институциите да бидат многу брзи и тоа е клучно, Бојан Кордалов.

СИТЕЛ

- Реклами -