27 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Свет Ким Џонг Ун е во кома -тврди дипломата а еве кој раководел...

Ким Џонг Ун е во кома -тврди дипломата а еве кој раководел со државата

Translate (Eng):[gtranslate]

Јужнокорејскиот дипломат Чанг Сонг-мин тврди дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, е во кома, а контролата над државата ја презела неговата сестра.

Поранешниот помошник на јужнокорејскиот претседател Ким Дае-џунг тврди дека Северна Кореја ја крие вистината за влошувањето на здравјето на лидерот и вели дека тој се наоѓа во кома.

Дипломатот за локалните медиуми додал дека сестрата на Ким – Ким Јо-џонг е во позиција да преземе дел од овластувањата од својот брат.

РЕКЛАМА

Чанг Сонг-мин ги изнел своите тврдења иако севернокорејските медиуми објавија фотографии кои наводно докажуваат дека Ким Јонг Ун присуствувал на состанок на владата во четвртокот.

Шпекулациите за здравствената состојба на владетелот на Северна Кореја сè повеќе се зголемуваат поради отсуството на неговите јавни настапи оваа година. Минатата недели, медиумите пренесоа дека Ким ѝ дал поголем дел од овластувањата на својата сестра и дека таа сега е задолжена за севернокорејската политика кон САД и Јужна Кореја.

- Реклами -