18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветКим Џонг Ун е во кома -тврди дипломата а еве кој раководел...

Ким Џонг Ун е во кома -тврди дипломата а еве кој раководел со државата

Јужнокорејскиот дипломат Чанг Сонг-мин тврди дека лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, е во кома, а контролата над државата ја презела неговата сестра.

Поранешниот помошник на јужнокорејскиот претседател Ким Дае-џунг тврди дека Северна Кореја ја крие вистината за влошувањето на здравјето на лидерот и вели дека тој се наоѓа во кома.

Дипломатот за локалните медиуми додал дека сестрата на Ким – Ким Јо-џонг е во позиција да преземе дел од овластувањата од својот брат.

Чанг Сонг-мин ги изнел своите тврдења иако севернокорејските медиуми објавија фотографии кои наводно докажуваат дека Ким Јонг Ун присуствувал на состанок на владата во четвртокот.

Шпекулациите за здравствената состојба на владетелот на Северна Кореја сè повеќе се зголемуваат поради отсуството на неговите јавни настапи оваа година. Минатата недели, медиумите пренесоа дека Ким ѝ дал поголем дел од овластувањата на својата сестра и дека таа сега е задолжена за севернокорејската политика кон САД и Јужна Кореја.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...